Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Witaminki" #witaminki

Koordynator: Hanna Jaworska

Grupa: Pszczółki

Cele projektu:

- promowanie zdrowych nawyków żywieniowych;

- zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa;

- stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków;

- oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi;

- wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych

Październik - "Dyniowe wyzwanie"

-Dnia 5 października br małe Pszczółeczki realizowały moduł projektu edukacyjnego "Witaminki" pt. "Dyniowe wyzwanie".

Tego dnia dzieci poznały bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Największe zainteresowanie wzbudziło wnętrze dorodnego warzywa. Dzieci określały zapach i  konsystencję miąższu, oceniały grubość skórki dyni. Następnie dzieci przeliczały i  klasyfikowały dynie wg wielkości, dzieląc je na duże, średni i małe. Wysłuchały również krótkiej rymowanki "Siedem dyń" , układajac obrazki w odpowiedniej kolejności. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i tanecznych z dyniami.  Na zokńczenie pracowite Pszczółeczki wykonały prace plastyczną "Dynia"

Listopad- "Burczane wyzanie"

Dnia 9 listopada  br. na  zajęciach  małe Pszczółeczki  poznały bardzo  cenne pod  względem witamin warzywo, mianowicie buraczka.   Na dzieci czekało wiele atrakcji, związanych z głównym warzywem dnia: holistyczne poznanie buraków – jaki mają kształt, kolor, zapach, smak, malowanie obranym burczkiem  oraz wesołe zabawy przy piosenkach tematycznych. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się we wspólne zabaw.

Grudzień- "Cebulowe wyzwanie"

Dnia 14 grudnia br. "Pszczółeczki" podjęły cebulowe wyzwanie w ramach projektu witaminki. Dzieci poznały różne odmiany cebuli, zatańczyły taniec do piosenki pt. "Cebula Celina" oraz załozyły hodowle cebuli. Na koniec wykonały prace plastyczna z wykorzystaniem kolorowej plasteliny i  zielonej krepiny.

Styczeń- "Brokułowe wyzwanie".

Dnia 11 stycznia br. dzieci z grupy "Pszczółki" realizowały kolejne zadanie witaminowego projektu pt.:Brokułowe wyzwanie". Podczas zajęć dzieci zdobyły wiedzę na temat korzyści płynących ze spożywania brokułów i jego wartości odżywczych. Nie zabrakło zagadek, wspólnych układanek oraz pracy plastycznej. Małe Pszczółeczki miały również okazję spróbować  "zielonego króla " warzyw.

Luty - "Paprykowe wyzwanie"

Dnia 22 lutego br. dzieci  z grupy "Pszczółki" realizowały kolejne zadanie projektu  pt. "Witaminki". Tym razem przedszkolaki zapoznały się z różnymi odmianami papryk, ich przeznaczeniem oraz usłyszały wiele ciekawostek o papryce.

"Pszczółki" tworzyły kolorowe kanapki z papryką, segregowały paprykę ze względu na różne cechy, układały rytmy oraz puzzle, a także wykonały piękne prace metodą stemplowania.

Marzec- "Szpinakowe wyzwanie"

Dnia 21 marca br. dzieci realizowały kolejne wyzwanie projektu , a mianowicie poznawały zielone warzywo - szpinak. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach,  zapoznając się  z walorami odżywczymi szpinaku i jego  dobroczynnego wpływu na nasz organizm. Podczas zajęć dzieci poznawały szpinak wszystkimi zmysłami, układały rytmy, tworzyły i przeliczały zbiory zielonych warzyw.

Kwiecień- "Marchewkowe wyzwanie"

Dnia 17 kwietnia realizując program edukacyjny "Witaminki" przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa , zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Przedszkolaki dowiedziały się, że z marchewki można zrobić dżem, sok i upiec marchewkowe ciasto. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami matematycznymi, ruchowymi przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście o marchewce oraz chrupaniem zdrowych chipsów marchewkowych.