Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy"

Koordynator: Magdalena Ostrowska

Nauczyciele biorący udział: Agnieszka Puławska, Agnieszka Pacek, Martyna Raczkowska, Olga Ickiewicz

Grupy: Krasnoludki, Biedroneczki, Żabki,

Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych, poprzez utożsamianie się  z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.

Cele szczegółowe:

- zachęcanie dzieci do samodzielnego sięgania po literaturę,

-rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych,

- nauka właściwych społecznie postaw oraz zachowań,

- rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci,

-kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i społecznej,

- rozwijanie kreatywności dzieci oraz nauczycieli,

- stwarzanie możliwości ogólnego rozwoju dla dzieci i nauczycieli.

We wrześniu rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu od seansu filmowego o Kici Koci w Kinie Niwa. Następnie, zrealizowalismy dwa zadania: "Kicia Kocia sprząta" oraz "Kicia Kocia jest policjantką".

W pierszym zadaniu, po przeczytaniu książki,  przedszkolaki poznały różne sprzęty służące do utrzymania porządku i czystości, segregowały urządzenia i przedmioty na te do sprzątania i inne. Wykonały zadnia matematyczne związane z aktywnym wypenieniem kart pracy polegającym na odnalezieniu i przeliczeniu danych przedmiotów w sali. Zabawę zakończyliśmy wielkim sprzątaniem sali przedszkolnej.

Drugie zadanie związane było z wizytą policjantów w naszym przedszkolu. Po lekturze przygód Kici Koci, która tym razem chciała być policjantką, spotkaliśmy się z prawdziwymi policjantami. Opowiedzieli nam oni o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Następnie wspólnie sprawdziliśmy zdobytą wiedze podczas ćwiczeń w terenie- przejścia przez skrzyżowania w asyście policji. Na końcu czekała nas wspaniała atrakcja -każde dziecko mogło wejść do radiowozu lub usiąść na policyjnym motorze.

W listopadzie dzieci poznały historię Kici Koci i Burzy. Dowiedziały się, jak nalezy zachowywać się podczas burzy. W zabawach muzyczno-ruchowych dzieci przećwiczyły zasady bezpieczeństwa podczas burzy.

W styczniu przedszkolaki utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa podczas zimy. Poznały sposoby Kici Koci na dobrą zabawę na śniegu.