Dzień czeski w przedszkolu

7. června 2023 byl český den ve školce v Nasielsku.
Tak pewnie napiszą w czeskiej prasie o wydarzeniu,
które miało miejsce w Samorządowym Przedszkolu
w Nasielsku.

Wszystkie grupy, czyli około 250 dzieci z Samorządowego Przedszkola im. J. Tuwima wzięły udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Poznaj swojego sąsiada". Zadaniem  uczestników w Polsce było poszerzenie wiedzy najmłodszego pokolenia na temat kultury czeskiej. Nasi południowi sąsiedzi poznali za to wiele ciekawych informacji o Polsce.  Najpierw dzieci z nasielskiego przedszkola obejrzały prezentację multimedialną na temat najważniejszych miejsc w Czechach. Dowiedziały się, gdzie na mapie usytuowana jest Republika Czeska, a także poznały symbole narodowe kraju Krecika.

Zaskoczeniem dla wszystkich był czeski system oceniania, ponieważ 1 jest najlepszą oceną, a 5 najsłabszą. Młodzi nasielszczanie wiedzą również, że sportem, w którym Czesi odnoszą największe sukcesy jest hokej. Następnie, dzieci wykonały zadania plastyczne - pokolorowały obrazki przedstawiające Polskę i Czechy oraz symbole narodowe naszych sąsiadów, a także wykonały czeskie flagi. Oczywiście nie zabrakło animowanego filmu o znanym dobrze dzieciom Kreciku oraz zabaw przy czeskiej poleczce. Najprzyjemniejszym jednak punktem dnia był obiad: knedle czeskie z gulaszem i sałatką z ogórków.

Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie 2023”