Edukacja antysmogowa

Dnia 12 grudnia br. nasze przedszkole odwiedziły  panie z Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich gminy Nasielsk, które poprowadziły prelekcję na temat zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza w ramach realizacji programu "Czyste powietrze".

Dzieci poznały właściwości i rolę powietrza w życiu ludzi, roślin oraz zwierząt. Dowiedziały się również, jakie czynniki sprzyjają zadymianiu, a co za tym idzie, degradacji środowiska. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach programu „Czyste powietrze”, wdrożonym przez Urząd Miejski w Nasielsku. Jest on skierowany głównie do właścicieli nieruchomości, którzy chcą pozyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła. Jednak wśród założeń programu znajduje się także edukacja antysmogowa rozwijająca u najmłodszych postawy proekologiczne, aby w przyszłości, jako dorośli, świadomie dbali o naturę. Poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia podczas zimy jest, powodujący choroby układu oddechowego, smog. Wspólnie z prelegentkami z Urzędu Miejskiego przedszkolaki  poznawały nie tylko  przyczyny pojawiania się toksyn w powietrzu czy prawidłowe zachowania w przypadku ogłoszenia alarmu smogowego, ale przede wszystkim sposoby na zapobieganie zanieczyszczeniom, m.in. poprzez stosowanie sprzyjającego środowisku paliwa do ogrzewania budynków mieszkalnych, nie spalania śmieci w piecach, korzystania z transportu publicznego czy prawidłowej segregacji odpadów. Warto uświadamiać najmłodszym przyczyny degradacji środowiska i sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza, bo to w ich rękach spoczywa przyszłość naszej planety.

Dyrektor, pracownicy oraz dzieci z Samorządowego Przedszkola w Nasielsku dziękują paniomza tę ciekawą i ważną lekcję ekologii.