Ogólnopolski projekt edukacyjny Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”

Koordynator projektu: mgr Edyta Zakrzewska

Uczestnicy: Wiewióreczki, Misie, Sówki, Motylki

Założenia i cele projektu:

Głównym założeniem projektu „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, promowanie czytelnictwa, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie , poznanie roli wróbli w naszym życiu.

Projekt jest zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego.

Cele główne:

• budzenie zaciekawienia otaczającym światem,

• rozwijanie zdolności poznawczych,

• poznawanie rzeczywistości przyrodniczej poprzez

obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie,

• wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie,

• wyrabianie właściwego stosunku do otaczającej przyrody,

• właściwe reagowanie na cierpienie ludzi i zwierząt,

• dostrzeganie zależności pomiędzy stanem naturalnego środowiska a zdrowiem człowieka,

• wprowadzanie w świat wartości uniwersalnych,

• kształtowanie pozytywnych cech charakteru, takich jak: chęć niesienia pomocy

potrzebującym, oszczędność, gospodarność, empatia,

• rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów,

• kształtowanie umiejętności dostrzegania i rozwiązywania problemów przyrodniczych,

•rozwijanie  zainteresowań czytelniczych

- Wiewióreczki rozpoczęły realizację Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy". Dzieci stworzyły jesienny kącik z wróbelkiem Elemelkiem, poznały gromadę ptaków, ich wygląd i budowę. Oglądały piękne albumy o ptakach i tworzyły własne wróbelki. Dowiedziały się również kto to jest ornitolog i uczyły się piosenki projektowej.

- Wiewióreczki w ramach projektu edukacyjnego "Wróbeleka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy "wykonały zadanie październikowe. Dzieci poznały ptaki odlatujące i pozostające w Polsce na zimę. Wykonały także album ptaków. Wiewióreczki wysłuchały również opowiadania " O wróbelku Elemelku, o ziemniaku i bąbelku", które bardzo im się podobało. Poszerzyły wiedzę na temat ziemniaków, ich cech i przeznaczenia poprzez oglądanie i wysłuchanie informacji oraz praktyczne działanie. Wiewióreczki wykonały również jeżyki z ziemniaków.

- Wiewióreczki w ramach projektu edukacyjnego "Wróbelka Elemelka poznajemy z nim przygody dzielić chcemy" wykonały zadania listopadowe. Wszystkie przedszkolaki zapoznały się z opowiadaniem „ O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Dowiedziały się również czym ptaki należy karmić a czym nie wolno. Zastanawiały się jak pomóc ptakom podczas nadchodzącej zimy. Niektóre przedszkolaki wybrały się do sklepu zoologicznego i zakupiły odpowiednie ziarenka dla ptaków. W wypełnianiu listopadowych zadań uczestniczyli także rodzice, tata Nikoli K. wykonał dla grupy piękny karmnik. Wiewióreczki całą zimę będą razem dokarmniać i obserwować przylatujące ptaki.

-  Wiewióreczki w ramach projektu edukacyjnego "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy" zrealizowały zadania grudniowe- dzieci wysłuchały opowiadanie pt: „Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony”. Dowiedziały się wiele ciekawostek o pracy listonosza i osób pracujących na poczcie oraz jak poprawnie zaadresować list. Wykonały też piękne kartki świąteczne, które w ramach wymiany pocztówkowej zostały wysłane do innych przedszkolaków, którzy tak jak my uwielbiają Wróbelka Elemelka. Za otrzymane kartki świąteczne bardzo dzìękujemy.

Wiewióreczki w ramach projektu edukacyjnego "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy" wykonały zadanie styczniowe. Dzieci wysłuchały wiersza J.Tuwima "Ptasie radio", improwizowały przy utworze "Taniec kurcząt w skorupkach", bawiły się chustą animacyjną, piórkami, powstał wierszyk o Elemelku i piękne ilustracje na temat " Elemelek na spacerku".

Wiewióreczki w lutym i marcu w ramach projektu edukacyjnego "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy" zrealizowały kolejne zadania. Wysłuchały opowiadania "Jak choruje Elemelek jak go leczą przyjaciele", rozmawialiśmy o tym co robić aby być zdrowym. Dzieci poznały różne zjawiska atmosferyczne i dowiedziały się jak zapobiegać zmianom klimatu. "Kamizelka Elemelka " to opowiadanie dla każdego i małego i dużego. Wspólnie wyjaśniliśmy sobie, że nie pasują nam "cudze piórka " warto być sobą i cieszyć się tym jakim się jest. Wykonaliśmy także kamizelki dla Wróbelka. Dzień Wróbla uczciliśmy bardzo tanecznie.

"WWiewióreczki"w ramach projektu edukacyjnego "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy" wykonały zadanie kwietniowe. Wysłuchały opowiadanie " O kwoczce w koszyku i smoczym języku" . Zrozumiały, że nie należy wtrącać się w nie swoje sprawy. Dowiedziały się o sposobach przyrządzania i spożywania jajek. Wykonały również piękne pisanki.