Zajęcia koleżeńskie w Słoneczkach

ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW METODY EDUKACJI PRZEZ RUCH DOROTY DZIAMSKIEJ

Ważnym aspektem pracy nauczyciela jest dzielenie się swoją wiedzą, umiejętnościami i wymianą doświadczeń. Ciekawą formą działania w tym zakresie są zajęcia otwarte dla nauczycieli, zwane inaczej koleżeńskimi.

17 grudnia zajęcia koleżeńskie odbyły się w grupie Słoneczek. Prowadzone były one z wykorzystaniem elementów metody ,,Edukacji przez ruch’’ D. Dziamskiej. Tematem zajęć była ,,Choinka’’.  Słoneczka wysłuchały tekstu J. Dymkowskiej pt. ,,Legenda o choince’’. Dzieci pięknie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Następnie wykonywały rytmiczne ćwiczenia graficzne jedną ręką- rysowały rytmicznie owale (ćwiczenie na stabilizację lateralną). Przedszkolaki wykonywały to ćwiczenie rytmicznie do melodii ,,Last Christmas’’, najpierw w miejscu, a później chodząc wokół stolików. Następnie wycinały gwiazdki i naklejały je na choince, tworząc wspólną pracę. Liczyły wspólnie gwiazdki i określały, która choinka ma ich więcej. Na koniec bawiły się w wieszanie bombek i układanie prezentów pod choinką, przy piosence pt. ,,Choinko piękna jak las’’.

W metodzie ,,Edukacji przez ruch’’ dzieci ćwiczą integrację sensoryczną- patrzą, słuchają, rysują, przyciskają, dotykają, rozmawiają, chodzą, mówią, cieszą się, przyklejają, bawią się. ,,Edukacja przez ruch’’ jest przykładem pedagogicznego systemu, którego podstawę stanowi holistyczny model rozwoju człowieka, podejmowane przez dzieci różne formy aktywności wspierają ich rozwój w czterech obszarach jednocześnie: fizycznym, poznawczym, społecznym i emocjonalnym.

Każde dziecko osiągnęło sukces, każde stworzyło wspólną pracę, a przy tym również wspaniale bawiło się!