Boże Narodzenie w Polsce i w Ukrainie

22 grudnia 2023 r. Biedroneczki poznały polskie i ukraińskie tradycje bożonarodzeniowe w ramach Międzynarodowego  Polsko- Ukraińskiego Projektu Edukacyjnego "Dzieciństwo bez granic".

22 grudnia 2023

Podczas zajęć przedświatecznych Biedroneczki omówiły najważniejsze polskie tradycje bożonarodzeniowe, poznały historię narodzin Jezusa. rozmawialismy także o przygotowaniach do Świąt, o marzeniach i magii, jaką niesie ze sobą św.Mikołaj ten, w którego dzieci wierzą dziś, a także poznaliśmy historię św. Mikołaja biskupa.

Następnie, poznaliśmy tradycje bożonarodzeniowe naszych przyjaciół z przedszkola w Nowej Uszycy. Otrzymaliśmy od nich film przygotowany przez rodzinę dziewczynki uczęszczającej do zaprzyjaźnionego przedszkola Dzwonek. Wiemy już, jak obchodzi się prawosławne Boże Narodzenie w Ukrainie, jak wiele tradycji mamy wspólnych jako Słowianie i sąsiedzi.

Na koniec słuchaliśmy polskich i ukraińskich kolęd.

Tego samego dnia dyrektor Kinga Majchrzak z wicedyrektorem Olgą Ickiewicz nadały paczkę świąteczną dla przedszkola z Nowej Uszycy. Tymczasem 28 grudnia otrzymaliśmy paczkę z przedszkola Dzwonek, w której były książki w języku ukraińskim o kulturze i tradycjach ukraińskich, piękne, haftowane ozdoby choinkowe oraz kartki świąteczne wykonane przez tatmmtejsze dzieci.

5 stycznia pani Oksana Ostrowska przeczytała dzieciom jedną z bajek przysłanych przez naszych przyjaciół z ukraińskiego przedszkola. Dzieci zrozumiały, że opowieść jest o kurze, która zniosła złote jajo, co stało się przyczyną rozpaczy Babci i Dziadka. Na szczęście historia skończyła się szczęśliwie dla wszystkich. Następnie,  przedszkolaki obejrzały własnoręcznie wykonane przez ukraińskie dzieci kartki świąteczne. W środku, prócz życzeń znajdowały się dwa obrazki -jeden wykonany przez dziecko z Ukrainy, a drugi do pokolorowania przez dzieci z Biedroneczek. Każde dziecko zabrało dodomu kartkę z życzeniami.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o tradycjach bożonarodzeniowych przygotowanym przez przedskole w Nowej Uszycy: