Projekt Edukacyjny "Z angielskim przez świat"

Projekt Edukacyjny Z angielskim przez świat

autor: Olga Ickiewicz

grupa: Biedroneczki

cele:

- Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

- Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym poprzez rozbudzanie ich świadomości językowej i wrażliwości kulturowej oraz budowanie pozytywnej motywacji do nauki języków obcych na dalszych etapach edukacyjnych, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym rozwijanie świadomości istnienia odmienności językowej i kulturowej.

1. Wrzesień -zadanie pierwsze: Podróż do Wielkiej Brytanii.

29 września Biedroneczki poszezyły swoje wiadomości na temat Wielkiej Brytanii. Najpierw zobaczyliśmy na cyfrowej mapie świata położenie i kształt Wielkiej Brytanii, porównaliśmy wielkość i sprawdziliśmy odległość Wielkiej Brytanii i Polski oraz Ukrainy. Wyjaśniliśmy, że Wielka Brytania jest częścią Europy, chociaż leży na wyspach. Następnie porównaliśmy flagi Polski  i WB. Zadaniem dzieci było ułożenie flagi Wielkiej Brytanii z puzzli. Poza tym, dzieci usłyszały hymn, zobaczyły portret brytyjskiego króla. W dalszej części naszej podróży dzieci poznały kilka ciekawostek na temat najważniejszych zabytków Londynu w zabawach interaktywnych z wykorzystaniem multimedialnego monitora; odszukiwały w grupach budowli i pojazdów będących symbolami  stolicy brytyjskiej, a także w spólnie odszukiwaliśmy w sali ukrytych kopert z zadaniami sprawdzającymi zdobytą podczas zajęć wiedzę. Na końcu czekał nas angielski "Tea time" inaczej "Five o'clock" - oczywiście przy herbatce i ciasteczku.

2. Październik  - zadanie drugie: Świnka Peppa leci do Ameryki.

 

20 października Biedroneczki wspólnie ze Świnką Peppą zwiedziły Nowy Jork. Najpierw obejrzały  anglojęzyczną wersję filmu animowanego "Peppa goes to America". Następnie, obejrzały na mapie satelitarnej, gdzie dokładnie znajduje się New York. Widzą już, że w USA językiem urzędowym jest angielski, a więc w jednym z najbardziej znanych miast w Stanach Zjednoczonych, czyli Nowym Jorku.  Następnie omówiliśmy kilka najbardziej charakterystycznych miejsc w NY. Podsumowaniem zdobytej wiedzy była gra multimedialna, w której dzieci odnajdywały poznane miejsca w Nowym Jorku. Poszerzyły również swój zakres słownictwa z j. angielskiego o kilka nowych słówek.

3. Listopad:

1 grudnia odbyły się listopadowe zajęcia poświęcone Australii. Połączyliśmy się zdalnie z nasielszczanką mieszkającą w Sydney, panią Elizą Olszewską, która opowiedziała dzieciom o życiu w Australii. Biedroneczki poznały wiele niezwykłych gatunków zwierząt typowych dla tego kontynentu. Wiemy już, że kangury mogą mieć około 2m wzrostu, ale są bardzo małe, a nawet mieszkają na drzewach. Co ciekawe, w Australii mieszka wiele gatunków pająków różnych rozmiarów. W przedszkolach australijskich prowadzone są specjalne zajęcia służące oswajaniu dzieci z pająkami. Dzięki temu ludzie nie boja się tych stworzeń, które osiągają rozmiary dłoni dorosłego człowieka, a także dysponują wiedzą, że to te najmniejsze gatunki są niebezpieczne. Biedroneczki poszerzyły również wiadomości o rdzennych mieszkańcach Australii, czyli Aborygenach. Podczas grudniowych zajęć będziemy tworzyć prace plastyczne metodą stosowaną od wieków przez Aborygenów. Tymczasem zbliżają się święta Bożego Narodzenia, podczas których św. Mikołaj przypłynie do australijskich dzieci na desce surfingowej. Grudzień, bowiem, to okres letni na tym kontynencie, a więc i święta wyglądają inaczej niż w Europie.

W styczniu omawialiśmy życie na Dzikim Zachodzie. Dzieci poprzez zabawę poszerzyły zakres słownictwa z j.angielskiego o takie wyrazy jak: lina, lasso, koń, krowa, podkowa, cowboy itp. Przenieśliśmy się w świecie wyobraźni na Dziki Zachód, gdzie byliśmy kowbojami chwytającymi na lasso różne przedmioty, uczestniczyliśmy w zawodach rzucania podkową oraz ścigaliśmy bandytów w zabawie opracowanej przez Bati Strauss.

W lutym grupa Biedroneczek połączyła się online z panią Sophią Wolkowicz mieszkanką Montrealu, która ma korzenie nie tylko w Polsce, ale w Nasielsku. Pani Sophia jest emerytowaną nauczycielką plastyki. Talent odziedziczył po mamie, która, podobnie jak córka, malowała obrazy. Wujem pani Sophii był Feliks Perelmuter, który miała zakład fotograficzny w Nasielsku, przy ul. Kilińskiego pod nazwą "FOTO Retusz". Uwieczniał on na fotografiach przedwojennych mieszkańców Nasielska.  Pani Sophia opowiedziała o życiu w Kanadzie, o przyrodzie, mieszkających tam zwierzętach i najciekawszych miejscach tego pięknego kraju. Dowiedzieliśmy się, że symbolami Kanady są trzy zwierzęta: bóbr, niedźwiedź grizli oraz orzeł. Na kanadyjskiej fladze jest liść klonowy, ponieważ kraj ten słynie z produkcji syropu klonowego, którego dzieci mogły spróbować dziś. Bo właśnie tego ranka robiliśmy wspólnie pancakes'y.