Ogólnopolski program edukacyjny "Czyściochowa Akademia"

Grupa realizująca program : Pszczółki - realizacja przez cały rok szkolny.Koordynator: Hanna Jaworska

Organizatorem programu jest siec drogerii Rossmann.

Program Czyściochowa Akademia  przeznaczony jest dla wszystkich placówek wychowania przedszkolnego: przedszkoli publicznych i prywatnych, punktów i zespołów przedszkolnych, znajdujących się na terenie Polski.Celem Programu jest popularyzacja higieny osobistej wśród dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie: higieny jamy ustnej i nosa, czystości dłoni oraz zasad korzystania z toalety, a także mycia, kąpieli i pielęgnacji skóry.

Listopad

Dnia 24 listopada na zajeciach poruszaliśmy zagadnienie dotyczące tematu „Higiena dłoni”. Celem tych zajęć było:

-zapoznanie z prawidłową techniką mycia rąk,

- zapoznanie z zasadami zachowania w łazience,

-kształtowanie umiejętności dbania o czystość rąk.

Dzieci poznały historię pieska Łapsona słuchając opowiadania pt. „Łapson i nieproszeni goscie”, który już wie kiedy należy myć łapy. Dzieci miały możliwość obejrzeć różne preparaty do mycia rąk: mydło w kostce (mogą być różne rodzaje), w płynie, żel antybakteryjny, nawilżane chusteczki do rąk itp.  Małe Pszczółeczki wykonały  również doświadczenie, jak mydło przegania brud i dowiedziały się  co to sa bakterie.

Styczeń

Dnia 18 stycznia br.  za pomocą bajkowych bohaterów dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami korzystania z toalety. Dzieci wiedzą już o czym warto pamiętać korzystając z toalety i dlaczego tak ważne jest korzystanie z toalety. „Pszczółeczki” obejrzały bajkę edukacyjną, a na zakończenie zajęć pokolorowały postać bohaterki zajęć – Kotki Pupilki. Nie zabrakło również zabawy ruchowej tak uwielbianej przez dzieci.

Luty

Dnia 17 lutego maluszki realizowały moduł pt. "Kąpiel i mycie włosów". W trakcie zajęć dzieci poznały zasady  dbania o higienę osobistą podczas kąpieli i mycia włosów; kształtowały umiejętność dbania o porządek w łazience. W zabawie i nauce towarzyszyła dzieciom lisiczka Rudka, która  wyjaśniła dzieicom, iz mycie włosów może byc przyjemnością.

Dnia 24 lutego br. dzieci z grupy "Pszczółki " realizowały moduł pt. "Higiena nosa i ucha". Realizując kolejny etap programu dzieci zapoznały się z podstawowymi nawykami związanymi z higieną nosa i ucha. Wspólne spędzenie czasu ze Świnka Zakatarzynką  sprawiło dzieciom mnóstwo radości i dużo dobrej zabawy.

Marzec

Dnia 16 marca br. dzieci z grupy "Pszczółki" realizowały kolejny moduł programu pt. "Higiena jamy ustnej".  Podczas zajęcia dzieci zapoznały  się z podstawowymi zasadami dbania o higienę jamy ustnej. Dowiedziedziały  się również  dlaczego mycie zębów jest ważne, jak często trzeba myć zęby, jakie przybory są nam potrzebne do mycia zębów, że zdrowe jedzenie to zdrowe zęby oraz tego, że dentysta pomaga nam w dbaniu o zęby.

Kwiecień

Dnia 14 kwietnia małe "Pszczółeczki" zapoznały się z zasadami pielęgnacji  oraz  ochrony skóry.  Dzieci podczas zajeć uświadomiły sobie dlaczego ochrona skóry jest tak ważna zarówno w lecie jak i w zimnie;  zapoznały sie takż e z czynnikami, które szkodzą i pomagają skórze.