Dzień Dziecka 2021

1 czerwcza 2021 r. w Samorządowym Przedszkolu świętowaliśmy Dzień Dziecka.

Jednym z najważniejszych świąt w Samorządowym Przedszkolu w Nasielsku jest Dzień Dziecka. To czas beztroskiej zabawy, radości oraz niezapomniane chwile pełne niezwykłych niespodzianek. W tym roku, 1 czerwca, przybył do nas Superman, który, w przerwie od ratowania świata i walki ze złem, porwał przedszkolaki do tańca. Wspólnie z superbohaterem dzieci tańczyły w rytmie największych przebojów ostatnich lat. Nie zabrakło także konkursów, podczas których zarówno maluchy, jak i starszaki prezentowały swoje umiejętności, uwalniając ekspresję muzyczną poprzez wymyślanie własnych figur tanecznych oraz odtwarzanie układów proponowanych przez Supermana. Wśród atrakcji przygotowanych z okazji święta dzieci, dyrektor A. Pałaszewska wraz z wicedyrektorem M. Wojciechowską, wręczyły dzieciom upominki, aby uczynić ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym. Ale to nie koniec czerwcowych niespodzianek, ponieważ każda grupa zaplanowała w tym miesiącu wycieczki do ciekawych miejsc, gdzie przedszkolaki spędzą niezapomniane chwile z przyjaciółmi. Ponadto, początek czerwca jest okazją w naszym przedszkolu, aby przypomnieć maluchom o ich prawach i obowiązkach, o tym, że dzieci to mali ludzie, zasługujący na szacunek, niezależnie od narodowości, płci, wieku, wyznania czy koloru skóry. Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiło ONZ w 1954 r. w celu upowszechnienia ideałów dotyczących Praw Dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obecnie najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 r. przez ONZ, zgodnie z którą każde dziecko ma prawo do własnej tożsamości kulturowej, narodowej, prawo do nauki, a także do zabawy i odpoczynku, opieki lekarskiej i własnego miejsca w domu. Ma prawo czuć się bezpiecznie, mając swoje własne zdanie i możliwość wyrażania go. Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach w różnym czasie. W Polsce świętujemy ten wyjątkowy dzień 1 czerwca, podobnie jak w Niemczech czy w Chinach, we Francji jest to 6 stycznia, w Finlandii 20 listopada, a w Hiszpanii 15 kwietnia. W okresie międzywojennym z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem Święto Dziecka przypadało 22 września. „Niech dzieci się śmieją, niech będą wesołe…” – to esencja dzieciństwa według Janusza Korczaka, który walczył o poszanowanie godności małych ludzi. Jego koncepcje są nadal aktualne, a większość z nich zawarto w Konwencji o prawach dziecka.